Rodzaje należności oraz sposoby ich odzyskiwania

Należności cywilnoprawne.
Do należności cywilnoprawnych zaliczamy opłaty wynikające z umów cywilnoprawnych. Jeśli kupujący lub pożyczający pieniądze spóźnia się nawet kilka dni ze spłatą swoich należności, wówczas winno się jak najszybciej podjąć działania windykacyjne. W takim przypadku przeważnie pierwszym podejmowanym krokiem jest windykacja polubowna, polegająca na wysłaniu wiadomości do dłużnika lub wykonaniu telefonu zawiadamiającego o zobowiązaniu. Krok drugi to negocjacje z dłużnikiem dotyczące terminu spłaty. Wierzyciel ma prawo wskazać datę jednorazowej spłaty długu lub ustalić harmonogram spłat, jeśli rozłoży należność na raty. Również wierzyciel sam szybciej niż na drodze sądowej jest w stanie otrzymać z powrotem swoje należności, a co za tym idzie dłużnik nie będzie obarczony dodatkowymi kosztami sądowymi.

Odzyskiwanie należności drogą sądową.
Jeżeli windykacja polubowna nie przyniesie planowanego skutku, należy skierować sprawę do sądu, wnosząc pozew o zapłatę. Roszczeń na drodze sądowej można dochodzić poprzez wniesienie pozwu do właściwego sądu lub instytucji elektronicznej jaką jest Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. W tym drugim przypadku nie wymaga się postępowania dowodowego, z tym, że powód wskazuje dowody w pozwie. Jeśli natomiast sąd rozpoznający elektroniczny pozew uzna, że sprawa wymaga postępowania dowodowego, przekaże ją do sądu właściwego.

Faktoring, jako alternatywny sposób na odzyskanie długów.
Gdy odebranie należności nie powodzi się ani poprzez windykację polubowną, ani na drodze sądowej, przedsiębiorca ma prawo skorzystać z tzw. faktoringu. Swoją wierzytelność przekazując faktorowi, czyli bankowi lub innej wyspecjalizowanej instytucji zajmującej się odzyskiwaniem długów stając się tym samym faktorantem. Faktor wypłaca zaległą kwotę, którą winny jest fakorantowi dłużnik, pomniejszoną o prowizję. Nie zapewnia to co prawda uzyskania całej wierzytelności, gdyż faktor pobiera stosowną opłatę, lecz dzięki błyskawicznemu odzyskaniu środków faktorant zachowuje płynność finansową.

Należności alimentacyjne i sposób ich egzekwowania.
Prywatny detektyw wskazuje, że odzyskanie należności alimentacyjnymi może zająć się komornik lub pracodawca dłużnika, o ile ten ma stałą pracę. Świadczeń alimentacyjnych można dochodzić dopiero po otrzymaniu alimentacyjnego tytułu wykonawczego, który wydaje sąd. Gdy skieruje się sprawy o odzyskanie alimentów do komornika, komornik zajmuje dłużnikowi odpowiednią część wynagrodzenia i odciąża go kosztami egzekucji komorniczej.
Detektyw radzi, że lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się bezpośrednio do pracodawcy dłużnika, który ściąga należności alimentacyjne z jego wynagrodzenia. Z powyższego wynika, że zaletą egzekucji alimentów przez pracodawcę jest uniknięcie przez dłużnika dodatkowych kosztów. Pracodawca nie może jednak zmniejszyć wynagrodzenia dłużnika o wysokość alimentów, jeżeli świadczenia są potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a pensja pracownika nie wystarcza na pokrycie całej wierzytelności. W takim przypadku odzyskiwanie należności alimentacyjnych może zająć się tylko i wyłącznie komornik.

Należności czynszowe.
Jeśli najemca lokalu spóźnia się choćby kilka dni z opłatami, to sygnał do reakcji. Po dwóch dniach od uzgodnionego terminu zapłaty należy powiadomić najemcę o płatności z zapytaniem, kiedy ureguluje należność. Gdy jednak samo zawiadomienie okaże się bezowocne, pozostaje wysłać najemcy wezwanie do zapłaty z określonym terminem, a następnie złożyć mu wizytę i nakłonić do podpisania uznania długu. Dokument ten przedstawiony w sądzie, do zapoznania się z uznaniem długu i dołączonymi dokumentami (aktem własności lokalu, wezwaniem do zapłaty, wystawionymi fakturami) o ile ówczesna windykacja nie odniosła zamierzonego skutku, uprawnia sąd do wydania nakazu zapłaty bez żadnej rozprawy. Po wydaniu takiego nakazu, wierzyciel może skierować tę sprawę do komornika, celem odzyskania swoich należności, ale może otrzymać je dopiero po uprawomocnieniu nakazu zapłaty.