Podsłuch - nieocenione narzędzie pracy detektywa

Podsłuchy pozwalają dzięki temu na dostęp do strzeżonych informacji, stanowiąc idealny materiał dowodowy w wielu sprawach.

Nie jest to jednak tak kolorowe, jakby się mogło z początku wydawać. Polskie prawo reguluje bowiem, kto i w jakiej sytuacji może założyć podsłuch. Wśród upoważnionych organów są: Policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Wywiad Skarbowy, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu, Żandarmeria Wojskowa. Żaden z powyższych organów nie może jednak samodzielnie decydować o zasadności podsłuchu w toku prowadzonego działania operacyjnego. Zgodę na to wydać może tylko Sąd Okręgowy lub prokuratura. Czy to oznacza, że wbrew temu co pokazują nam amerykańskie filmy, detektyw nie może w swojej pracy posiłkować się podsłuchami?

Każda agencja detektywistyczna może pozyskiwać dowody tylko w zgodzie z obowiązującym prawem, niespełnianie tego wymogu obarczone jest postępowaniem karnym. A dowody zdobyte za pośrednictwem nielegalnych podsłuchów stają się tym samym bezwartościowe.
UWAGA! Decydując się na pomoc prywatnego detektywa sprawdź czy posiada on ważną licencję i prawo wykonywania zawodu. W przeciwnym razie efekt jest pracy może okazać się próżny.

W jaki więc sposób prywatny detektyw może posługiwać się podsłuchami?
Przede wszystkim, jako osoba doświadczona, może zasugerować Klientowi gdzie podsłuch może być zamontowany. Zdarzyć się bowiem może, że to Klient padł ofiarą i ktoś chce podsłuchać jego. Wówczas doświadczony detektyw sprawdzi czy samochód, mieszkanie albo sprzęt elektroniczny Klienta nie ma zamontowanej „pluskwy”. Często zdarza się, że ktoś bliski z rodziny, współpracownik lub osoba z otoczenia Klienta podłożyła mu podsłuch.
Kolejną kwestią, w której nieoceniona może być pomoc detektywa, jest instruktaż Klienta, jaki podsłuch wybrać i gdzie go bezpiecznie zamontować. Tak, zgadza się - o ile detektyw sam nie może instalować podsłuchów, tak Klient może to zrobić samodzielnie w swoim domu, samochodzie czy miejscu pracy. Podsłuch instalowany bezpośrednio przez Klienta może być jak najbardziej legalny. Dobry prywatny detektyw poinstruuje, gdzie najlepiej go założyć, aby istniało jak najmniejsze ryzyko znalezienia go przez osoby trzecie oraz aby nagranie było wyraźne i mogło stanowić podstawę dowodową.

Podsumowując, prywatny detektyw sam nie ma prawnej możliwości zakładania podsłuchów. Może jednak, w oparciu o swoje doświadczenie, sprawdzić czy żaden podsłuch nie jest zainstalowany w otoczeniu Klienta, dodatkowo może poinstruować Klienta, gdzie i jak ten może sam zamontować urządzenie. Detektyw może również zaproponować inne środki i metody, dzięki którym podsłuchiwania będzie można uniknąć.

Loading...