Profesjonalny sprzęt w pracy detektywa

Detektyw, aby jego praca była jak najskuteczniejsza, posługuje się specjalistycznym sprzętem. Co najważniejsze – wie kiedy i jak tego sprzętu profesjonalnie użyć, ponieważ w rękach laika z pewnością nie będzie on tak efektywny. Myśląc o sprzęcie detektywistycznym na myśl mogą przychodzić nam gadżety jakich używał sam Agent 007. I często nie jest to wyobrażenie przesadzone. Narzędzia w pracy detektywa bardzo często przypominają te z filmów o Jamesie Bondzie.


Kamery szpiegowskie i rejestratory video (w tym mikrokamery)
Przeznaczone są dla osób, które chcą dyskretnie zapisać obraz oraz dźwięk w wysokiej rozdzielczości. Sprawdzają się w sprawach prywatnych, gdy chcemy mieć wgląd na to co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, co robią inni domownicy lub osoby sprawujące opiekę nad dziećmi. Obrazy z kamer sprawdzają się też jako materiał dowodowy w przypadku włamań. Z ich pomocą można również prowadzić obserwacje aktywności pracowników. W zależności od potrzeb kamery mogą być różnej wielkości, kształtu, zawierać dodatkowe oświetlenie, być zbudowane z materiałów wodoodpornych, czy odpornych na wysokie temperatury.

Lokalizatory GPS/GSM
Sprzęt do badania lokalizacji GPS czy GSM to jedno z najczęściej używanych przez detektywów narzędzi. Pozwala ono śledzić położenie osób poddanych obserwacji. Sprawdzają się przy śledzeniu prawdomówności współmałżonka i pracowników. Pozwalają potwierdzić, czy deklarowana lokalizacja jest zgodna z tą faktyczną. Coraz częściej lokalizatory GPS czy GSM używane są też przez rodziców, które chcą wiedzieć gdzie znajduje się ich dziecko. Posiadacze drogich samochodów również dla własnego bezpieczeństwa inwestują w dobry sprzęt GPS, aby w razie kradzieży w łatwy sposób móc namierzyć samochód. Narzędzia tego typu są niesamowicie precyzyjne – dokładność pomiaru waha się od jednego do kilku metrów.

Dyktafony i podsłuchy
Dyktafony i podsłuchy mają nieco węższy zakres działania od kamer szpiegowskich. Rejestrują dźwięki, rozmowy o bardzo dobrej jakości. Taki materiał nadaje się wówczas jako materiał dowodowy w wielu sprawach sądowych. Oczywiście zaletą tego typu narzędzi jest ich wielkość – są bardzo małe i dyskretne. Można je z łatwością schować i zakamuflować w sprzętach codziennego użytku – długopisach, zegarkach czy pod blatem biurka.

Oprogramowanie do monitoringu komputera
Programy tego typu pozwalają sprawdzić, czy akcje na komputerze nie są śledzone. Dzięki temu Klient w bezpieczny sposób może korzystać ze swojego sprzętu bez nerwów o to, że „wyciekną” jego prywatne rozmowy, maile, zdjęcia czy poufne hasła. Jesteśmy w stanie sprawdzić, czy na komputerze czy telefonie nie zainstalowano oprogramowania śledzącego lub kopiującego dane.

Wykrywacze kamer i podsłuchów (w tym generatory szumu)
Tego typu narzędzia przydają się, jeśli podejrzewamy, że w otoczeniu naszego Klienta ktoś zamieścił miniaturowy sprzęt mający na celu sprawdzanie go. Mogą to być właśnie mikrokamery lub podsłuchy. Tego typu zlecenia bardzo często mamy u klientów biznesowych, tj. przedstawicieli dużych firm. Konkurencja lub nieuczciwi pracownicy instalują pluskwy, aby poznać sekrety osób na wyższym szczeblu lub wykradać tajemnice firmowe. Drugą grupą, często korzystającą u nas z usługi wykrywania podsłuchów są mężowie lub żony podejrzewający, że są śledzeni przez swojego partnera.

Testy diagnostyczne
Szybkie testy diagnostyczne pozwolą sprawdzić czy osoba, która wzbudza nasze zainteresowanie i którą sprawdzamy stosowała w ostatnim czasie alkohol, narkotyki, dopalacze. Możemy także sprawdzić wierność partnera za pomocą tzw. testu wierności. To nowość w naszej ofercie, pozwala jednak zbadać, czy na pościeli lub innych podejrzanych powierzchniach nie znajduje się materiał genetyczny. Niemal natychmiastowy wynik testów to ich kolejna zaleta. Z bardziej zaawansowanych technik diagnostycznych oferujemy przeprowadzenie testów genetycznych DNA np. na potwierdzenie ojcostwa. W tym zakresie współpracujemy z najwyższej klasy laboratorium.

Lornetki (w tym noktowizory)
Jeden z podstawowych narzędzi w pracy prywatnego detektywa. Lornetki pozwalają na dokładne oglądanie badanej przestrzeni z daleka. Sprzęt z jakiego korzystamy jest wodoodporny, zachowuje naturalne kolory wizji. Dodatkowo powłoki antyrefleksyjne pozwalają na obserwację w różnych warunkach. Lornetki pozwalają na bezpieczną obserwację bez narażania się na złapanie. Bardzo często korzystamy również z noktowizorów, które pozwalają na obserwację w warunkach nocnych, przy całkowitym braku światła. Sprzęt ten posiada najbardziej restrykcyjne atesty wojskowe.

Wykrywacze metali
Narzędzia te opierają swoje działania na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. W życiu codziennym podobnie jak i w naszej pracy najczęściej mamy z nimi do czynienia podczas udziału w imprezach masowych, przy wchodzeniu do sądu czy na lotnisku. Zwykle bowiem używane są do sprawdzanie czy ktoś nie wnosi broni lub niebezpiecznych narzędzi w określone wyżej miejsca. W naszej pracy takie informacje również są niezwykle cenne. Pozwalają one zachować bezpieczeństwo prywatnego detektywa jak i Klienta.

Akcesoria do samoobrony
Niestety praca detektywa nie należy do bezpiecznych. Niemal każdego dnia zdarzają się sytuacje, w których ryzykujemy nasze zdrowie a nawet życie. Dlatego też podstawą jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Narzędzia do samoobrony należą do podstawowego ekwipunku detektywa. Gazy pieprzowe, łzawiące, kastety, paralizatory, nunczaku, pałki teleskopowe – to naprawdę przydaje się podczas obserwacji. Jeśli nie człowiek o złych zamiarach to czasem dzikie zwierze może skrzywdzić. Zawsze jednak trzymamy się złotej zasady: nigdy nie atakujemy pierwsi, to nie nasze zadanie. Akcesoria do samoobrony stosujemy tylko w wypadku ataku z zewnątrz. Prócz narzędzi każdy porządny prywatny detektyw dba o swoją tężyznę fizyczną, aby w razie potrzeby móc szybko się przemieszczać czy użyć siły fizycznej.

Loading...