Walentynki z perspektywy detektywa

Już za kilka dni Walentynki, nazywane również Świętem Zakochanych. 14 lutego kojarzy nam się z czerwonymi kartkami z wyznaniem miłości, bukietem róż, romantyczną kolacją we dwoje czy wielkimi misiami dzierżącymi w łapkach serca z wymownym napisem „I love you”.

 

Historia Walentynek

Historia Walentynek jest dość długa. Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od świętowanej w starożytnym Rzymie właśnie 14 lutego wigilii Luperkaliów, czyli obchodów ku czci Junony (rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa). Młodzieńcy losowali wtedy panny, z którymi mieli spędzić czas na tanecznej zabawie. Często kończyło się to miłością do końca życia. Uroczystość stała się tak popularna, że obchodzona była przez kolejne wieki. Dopiero w V wieku, za sprawą papieża Gelazego I zastąpiono je liturgicznym świętem św. Walentego, męczennika, patrona zakochanych.

 

Święto Zakochanych w Polsce

W Polsce najbardziej romantycznym świętem określano czerwcową Sobótkę (zwaną także Nocą Kupały). Ten pogański zwyczaj polegał na rozpalaniu na całą noc wielkiego ogniska, tańca w jego blasku i zabawie aż do rana. Obrzędy wykonywane tej nocy, owiane dozą tajemniczości i magii, związane były też z pleceniem i rzucaniem do wody wianków przez młode panienki.

W Polsce Walentynki zyskały na popularności dopiero w latach 90 XX wieku, gdy po zmianie ustrojowej otworzyliśmy się na zachód i jego kulturę.

 

Nawet jeśli nie jesteś zakochany, pozwól kochać innym

Zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych część polskiego społeczeństwa określa niepotrzebną amerykanizacją i komercjalizacją miłości. Nie ulega jednak wątpliwości że wiele osób, zwłaszcza młodych, daje się porwać magii Walentynek. Chętnie obdarowują się drobnymi upominkami i okazują sobie uczucie. Fakt, miłość należy okazywać każdego dnia w roku, nie tylko 14 lutego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ten jeden dzień potraktować wyjątkowo romantycznie, zabrać dziewczynę na pyszną kolację do dobrej restauracji czy wybrać się wspólnie do kina.

Pamiętajmy – Walentynki to opcja, z której nie musimy korzystać. Jeśli nie czujesz potrzeby, aby jakoś szczególnie je obchodzić, nie rób tego. Nie bądźmy jednak sceptycznie nastawieni do rzeczy zakochanych, którzy z wyczekaniem oczekują tego dnia.

 

Jeśli złamano Ci serce PP Detektyw pomoże…

Dla osób zranionych przez partnera, PRZYPOMINAMY:

  • Chcesz wiedzieć, co u Twojego ex? Sprawdzimy to dla Ciebie.
  • Czujesz, że małżonek nie jest Ci wierny? Skontrolujemy to i dostarczymy Ci odpowiedzi.
  • Rozprawa rozwodowa w toku, a Tobie brakuje dowodów na wykazanie winy partnera? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skorzystaj z usług biura detektywistycznego i zatrudnij prywatnego detektywa.